Det var svårt att få till dessa frågor den här veckan, för min WordPress har varit riktigt seg och inte velat laddat. Lite stressigt var det också då jag inte riktigt hade tänkt ut några frågor meeen skam den som ger sig. Och det blev ett soklart tema dessutom.
Så, nu kan dagen fortsätta, helgen komma och jag slappna av.
Du deltar genom att svara på frågorna i din blogg (eller genom en kommentar om du inte har en blogg). Lämna gärna en kommentar här så jag och andra kan hitta in till dig och läsa dina svar. Kom ihåg att länka hit så fler kan ta del av Fem en fredag.
De som länkade förra veckan var: Janerik, corkystyle, Susanne, Mrs Calloway, Debutsky, Karoleen, Hannele, Madeleine, Nilla, Sara, Klimakteriehäxan, Teskedsgumman, Gunilla, Anette, Merika, Elin, Liljan
- Vilken del av dagen är svårast att komma igång med?
- Vad skjuter du gärna upp?
- Vad är segt att vänta på?
- När är det skönt att ta det segt?
- Vilken dag i veckan känns längst?
Vilken del av dagen är svårast att komma igång med?
Min första tanke var morgon. Men en arbetsdag efter lunch när matkoman är igång, då kan det vara riktigt svårt att komma igång igen.
Vad skjuter du gärna upp?
Det kan vara allt. Både stort och smått. Så ingen riktig specifik sak.
Vad är segt att vänta på?
Paket jag ser fram emot, tåget när jag bara vill hem.
När är det skönt att ta det segt?
Lördag morgon när veckan har varit lång.
Vilken dag i veckan känns längst?
Onsdagar.
Ha en härlig fredag! :)
Lägg till din länk här du också om du deltar i dagens frågor:
5 kommentarer
Nästa? Imponerad eller imponerande (företeelser)
paket kan en ju få vänta länge på. tåg ska vi ju inte tala om. en kan stå på perrongen och vänt för att till slut mötas av skylten inställt. morgonen är verkligt seg för min del.
https://gillasvardag.wordpress.com/2026/09/25/fem-en-fredag-7/
Mångt och mycket kan vara segt ibland men oftast flyter det på bra.
Ha en fin Fredagkväll!
Bra jobbat att du kom på frågor till dennna fredagen 👏🏻☺️. Det var bra frågor 👍. Skönt att du kan slappna av på helgerna.
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗
fighterwomen09.wordpress.com
Skönt ! Att jag denna fredag kunde skriva till dig & säga att jag är med på dina frågor. Har inte kunnat göra det några fredagar. Tyvärr.